Pamatujete se ještě?

Na faktický i takzvaný západ se našinci za minulého režimu dostávali velice těžko. A pokud bych měl tehdejší situaci přiblížit našim mladým nebo zapomnětlivým lidem, popsal bych ji asi jako cestování za dob koronaviru. Kdy také kromě hrstky vyvolených a za spousty náročných opatření nesměl nikdo nikam, aby se tam náhodou nenakazil. Pouze s tím rozdílem, že v nedávných letech hrozila nákaza koronavirem, zatímco za dob socialismu bylo riziko, že se nakazíme nepřátelskou ideologií.

symbol socialismu

Za dob socialismu jsme prostě nesměli skoro nikam. Jenom do hrstky zemí, které s námi byly na stejné lodi a do kterých to člověka zase až tak moc nelákalo, protože to tam byla obdobná ubohost jako u nás, a mnohdy tam bylo dokonce ještě hůř než u nás.

Ale i tenkrát byli v našich řadách kromě těch mocných, kterým se nekladly překážky do cesty, i obyčejní lidé, jimž se podařilo si dovolenou někde na vysněném západě nebo v Jugoslávii dovolit. A když se pak tito vrátili (a obvykle se vrátili, protože za svůj návrat zpět sem do totality ručili obvykle majetkem a příbuznými, které tu museli nechat a kteří byli rukojmími, kteří by emigraci svého blízkého tvrdě odskákali), to bylo něco! To se hned sešla rodina a přátelé, ukazovaly se fotografie, někdy dokonce i barevné, promítaly se diapozitivy a někdy i rozdávaly suvenýry. Někdo se chlubil tím, jak si koupil dejme tomu v Rakousku kazetový magnetofon, někdo se pyšnil jinou podobnou vzácností. A nikdo se pochopitelně moc nechlubil tím, co všichni věděli. Že takový špás obvykle znamenal utracení celého devizového příslibu, tedy almužny, kterou si našinec mohl vyměnit, aby v té cizině nebyl za chudáka a současně neměl dost pro případ, že by tam chtěl začít nový život.

Bedřich Engels

A tak ti, kdo se dostali na dovolenou na západ, obvykle zářili štěstím. A ‚zapomínali‘ na to, jak tam někde v tom nejubožejším ubytovacím zařízení jedli český trvanlivý salám, konzervy a polévky z pytlíku, jen aby bídně vyšli s přídělem konvertibilní měny.