Jaké vitamíny potřebují sportovci?


Sportovci mají vysoký metabolismus a potřebují více vitamínů, než lidé, kteří nesportují. Opakované cvičení navíc může vést k tělu, že vaše tělo bude potřebovat více vitamínů a minerálů. Vitamíny získáváme především z potravy anebo je užíváme ve formě doplňků stravy. Existují i přímo vitamínové komplexy, které jsou určené pro sportovce, například zmb6, který obsahuje zinek, hořčík a vitamíny B6.

vitamíny

Jaké vitamíny sportovci tedy potřebují?

Vápník

Vápník je důležitý pro růst kostí a taky pro udržení jejich zdraví. Kromě toho má vliv na nervový systém, svalové stahy a srážlivost krve.

Železo

Právě železo je častým problém sportovců. Pokud vrcholně sportujete, potřebujete až o 60 % více železa, než lidé, kteří nesportují v takové míře. Železo má vliv na naše červené krvinky a tím i na přenos kyslíku krevním oběhem. Nedostatek železa může negativně ovlivnit funkci vaše svalstva.

Hořčík

Hořčík je pro nás důležitý z hlediska metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Má také vliv na kardiovaskulární systém, imunitní systém a také na hladinu hormonů. Hořčík potřebujete především, pokud se věnujete vytrvalostnímu cvičení.

Antioxidanty

Antioxidanty chrání naše buňky před oxidačním poškozením. Zvláště sportovci by měli dbát na to, aby měli dostatek antioxidantů. Antioxidanty vám navíc mohou pomoci se záněty a účinkují proti bolesti svalů.

zelenina

A z jakých potravin získáváme vitamíny a minerály? To je různé. Různé minerály a vitamíny získáváme z jiných zdrojů. Největší množství vitamínů najdete v čerstvém ovoci a zelenině. Pokud není k dispozici čerstvé, volte mražené. Důležité je samozřejmě i maso, mléčné výrobky a kvalitní obilniny. Vyvážený jídelníček vám zajistí dostatek vitamínů a minerálů, a případně si můžete pomoci pravidelným užíváním doplňků stravy, které vám zajistí optimální hladinu vitamínů a minerálů.