Stát se dětským vozíčkářem není žádný med


Víte, kterou část lidského těla nejvíce milují malé děti? Nohy a chodidla, protože si bez nich nedovedou představit vůbec žít. Běhání, skákání, lezení, šplhání, to vše patří do dětského světa, a naopak pokud musí děti po obědě spát, což bývá zvykem v mateřských školkách i v mnoha domácnostech, málokdy z toho bývají nadšené.

chlapec na vozíku

A teď si představte, že dítě utrpí vážný úraz a stane se z něj vozíčkář. Představa hrozná a realita ještě hroznější. Není snad pro děti horší trest, než ochromit jejich přirozenou vitalitu bezvládnými stehny, lýtky, hýžděmi a bosonohými tlapkami. Na vozíku jsou dětská chodidla i lýtka relativně v pohodě, protože jsou sice bezvládná, ale pouze visí v prostoru, kdežto stehna a hýždě jsou neustále v zátěži pod tlakem váhy trupu, a ten se také díky gravitaci stará o to, že po určité době dochází při sezení na vozíku k otlakům a dokonce k dekubitům neboli proleženinám, v tomto případě tedy spíše k prosezeninám.

rodiny s invalidou

Tomuto jevu je tedy nutné zabránit, protože dekubity mohou lidský (i dětský) organismus vážně poškodit a dokonce ohrozit na životě. A v této chvíli je vhodný čas poohlédnout se po sedáku do vozíku. Ano, máme tím na mysli speciální antidekubitní sedák, nikoli zas nějaký polštářek pod zadek, kterých máte doma jistě tucet. Sedák se stará o to, že se při sezení odlehčuje sedací části, a není tak namáhána, že by pak k dekubitům mohlo dojít.

Sedáky do vozíku však nejsou určené striktně pro invalidní vozík, můžete je využít i vy, pokud jste zdraví lidé bez pohybového omezení, a to například v automobilu, při dlouhém sezení na kancelářské židli, při posezení na tvrdé židli v restauraci a kdekoli jinde, kde není sezení zrovna „košér“. Sedák je univerzální pomůcka, využitelná v domácnosti, na cestách, ve škole i v práci, a připadá-li vám zajímavá a už jste si vyzkoušeli její přednosti, můžete ji zakoupit a darovat i někomu z vašich blízkých.