Kontakty

Woby s r.o.
Hoděšovice 111
534 01, Býšť
tel: +420 737 473 027
objednavky@woby.cz

Anketa


VÝROBCI
Přehled výrobců našeho obchodu

 

- Finlandia Uistin Oy ( Finsko ) - vláčecí nástrahy Nils Master & Bete

- Rozhovor se zakladateli značky Nils Master & Bete

- Vláčej.cz ( Česko ) - gumové vláčecí nástrahy a jigy

- Westin ( Dánsko ) - gumové vláčecí nástrahy

 

 

Vláčecí nástrahy Nils Master & Bete finské společnosti Finlandia-uistin Oy

Finlandia-uistin Oy  je rodinná společnost upřednostňující tradici vysoké kvality. Hannu a Kalevi Kangas založili roku 1963 výrobu vláčecích nástrah nesoucích jméno Nils Master.

V roce 1965 byla vyvinuta ucelená řada vláčecích nástrah Nils Master. Jako kompromis mezi velikostmi a barevnými kombinacemi vznikly modely: Invincible, Spearhead, Haka, Jumbo, Finlandia-S, Nils Master Trolling spoon a Nils Master Jigg.

Legendární model Nils Master Invincible přichází ve třech typových řadách:  Floating, Deep Runner a Shallow od velikostí 3cm až po 25cm.

Originální 3cm, 5cm a 8cm woblery jsou vyráběny z balsy, zatímco modely velikostí 12cm, 15cm, 18cm, 20cm a 25cm jsou vyrobeny ze dřeva. Každý wobler je při dokončování potažen silnou plastovou vrstvou. Všechny woblery Nils Master jsou osazeny trojháčky z uhlíkové oceli spojeny s tělem wobleru nerezovými pružinovými kroužky.

Více než 50let vláčecí nástrahy Nils Master dokazují, že je mnohem účinnější vytvářet nové tvary a barevné kombinace, než vytvářet pouhé imitace. Přitažlivost vláčecích nástrah Nils Master je vždy kompromis mezi pohybem a barvou. Jejich smysl pro barevné kombinace je považován za skutečnou sílu. Revolucí v barevných provedeních woblerů Nils Master jsou kombinace připomínající papouška a zářivé vzorce vytvářející iluzi pohybu ploutví.

Bratři Kangasovi vždy dbají na zpětnou vazbu a to je důvod proč se výborné vláčecí nástrahy stávají ještě lepšími - aby vyprovokovali dravce a rybáři přinesli nové zážitky.

Při nákupu jakýchkoliv vláčecích nástrah Nils Master tak víte, že jsou účinné, protože každý model Nils Master musí nejdříve prokázat svoji kvalitu během několikaletého testování, aby se následně mohl dostat do prodeje.

Každý model Nils Master je před zabalením zkontrolován, ručně odladěn a vyzkoušen.

 

 

 

 

Rozhovor se zakladateli značky Nils Master & Bete

Již od roku 1963 vyrábí rodinná firma Finlandia Uistin Oy kvalitní přívlačové nástrahy pod obchodními značkami Nils Master a Bete. Sortiment Nils Master se skládá z deseti různých modelů nabízených v různých velikostech a ve více než 40 přitažlivých barevných odstínech. Kromě klasického modelu Invincible jsou velice úspěšné i modely Big Mouth, Dart Master a Jumbo. 

Hannu Kangas je po celou dobu ředitelem rodinné firmy. Jeho bratr Kalevi Kangas je zodpovědný za vývoj produktů. Alespoň dva dny v týdnu je u vody, aby vyzkoušel nové nástrahy. Hannele Kangas - dcera Hannu zpracovává administrativu a je rovněž vášnivou rybářkou. Martin Crewe, rodák z Anglie, udržuje a podporuje mezinárodní kontakty. Výroba je stále výhradně ve Finsku ve městě Kalkkinen. Zde 15 zaměstnanců převážně ručně vykouzlí nádherné tvary a barevné kombinace vláčecích nástrah. 

Otázky pro zakladatele Nils Master – bratry Hannu a Kalevi Kangasovi

Už od roku 1963 vyrábíte rybářské potřeby vysoké kvality, jak jste to dokázali?

Hannu: Společně s bratrem jsme vyrostli v Kalkkinenu u jednoho z největších jezer ve Finsku – Päijänne, a žijeme tu dodnes. Oba jsme s vodou velice spjatí a nikoho tedy nepřekvapí, že se od mládí věnujeme rybaření.

Od začátku jsme se zajímali hlavně o různé druhy dravých ryb, jako jsou štika, candát, okoun a losos. Přívlač byla a je naší velkou vášní. V začátcích nebylo vůbec jednoduché přijít do obchodu a koupit si nový wobler. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme jej vytvořit sami. Po četných pokusech s materiály, tvary a velikostmi jsme nakonec vyvinuli náš první wobler. Ručně vyřezávaný z balzy. Jak jsme s ním chodili k vodě, postupně si ho všímalo stále více rybářů v našem regionu. V té době existovalo jenom málo dobrých woblerů.

Kalevi: My jsme vždy věřili v křiklavé barvy. Ostatní rybáři k nim byli spíše skeptičtí a říkali nám, že to vypadá spíše jako papoušek. Ukázalo se však, že je velice úspěšný, a z tohoto důvodu je jednou z našich barev právě „papoušek“. Naše dlouholeté zkušenosti nám potvrzují, že i výběr barev hraje u vláčecích nástrah velice důležitou roli.

Hannu: Měli jsme nástrahu a tu od nás kupovali místní rybáři. Oběma nám bylo okolo dvaceti let a byli jsme plni elánu. Náš společný přítel tenkrát začal woblery dovážet do Ameriky. Byli jsme tak první finská továrna, která vyrábí opravdu barevné nástrahy a exportuje je do Ameriky. Předtím existovali pouze klasické barvy stříbrná / černá. Občas s modrou spodní stranou, nebo červenou přední. Ale to bylo vše. Reakce na naše barevné vzory byly ohromující. Američtí rybáři se konečně dočkali nástrahy, která výrazně vyčnívala mezi ostatními. V srpnu 1962 jsme byli požádáni, jestli bychom mohli vytvořit tyto nástrahy v sérii podle požadovaných vzorů. Poněkud lehkomyslně jsme slíbili, že ano. A tak se stalo, že v červenci 1963 od nás Američané objednali neuvěřitelných 300.000 woblerů najednou! Trvalo nám to přibližně jeden rok, než jsme byli schopni takové množství vyrobit. Museli jsme kompletně reorganizovat výrobu a najmout zaměstnance, abychom nakonec celou objednávku úspěšně zvládli. Marketingová agentura v New Yorku vytvořila jméno Nils a vytvořila naše logo – vikingsou helmu. Křestní jméno Nils a vikingská helma symbolizovala, že se jedná o skandinávský produkt. Pojem Master je připojen pro zdůraznění vysoké kvality našich produktů.

Které země jsou nyní Vašimi hlavními trhy?

Hannu: Dodáváme do více než 40 zemí po celém světě. Spojené státy a Austrálie patří k naším největším odběratelům. Tam je také největší počet rybářů. Země bývalého SNS nabízí obrovský potenciál. V každé zemi existují na nástrahy specifické požadavky. Německo je pro nás rovněž velice důležitým trhem. Evropští rybáři všeobecně jsou velice flexibilní a dokáží využít našeho celkového programu.

Kolik woblerů ročně vyrobíte, a kde se Vaše rybářské potřeby vyrábí?

Hannu: Naše současná kapacita je více než 1 milion kusů ročně. Stále vše vyrábíme ve Finsku. Pro nás je velice důležité pokračovat v tradici. Jsme rybáři, patrioti, tady jsme vyrostli, začali vyrábět a tady chceme pokračovat. Rybáři po celém světě od nás požadují vysokou kvalitu našich rybářských potřeb. Pouze pokud budeme vyrábět u nás ve Finsku můžeme vše plně kontrolovat a zaručit tak, že naši firmu opustí pouze prvotřídní nástrahy.

Kde berete inspiraci pro svoje nástrahy?

Kalevi: Pro nás mají zásadní význam tři složky: barva, chování nástrahy a hloubka potápění. Pokud jsou správně sladěny, lze úspěšně chytat ryby. Když mluvím o barvách, mám na mysli dva aspekty. Za prvé, lze použít specifické barvy jako takové. A za druhé, nabízet modely s chytlavými barvami v různých odstínech. Teprve potom je zaručeno, že mohou nástrahy reagovat na různé situace ve vodě. Voda a světelné podmínky se neustále mění. Většinou i během jednoho dne. Při omezeném výběru barev jsou rybářské vyhlídky na úspěch velice omezené. Všeobecně je základní doporučení pro správnou barvu velmi obtížné i přesto, že více než 40 let chodím pravidelně vláčet. Nejednou se mi stalo, že barva, která byla ráno účinná na jedné vodě, odpoledne byla na jiné úplně bez výsledku. Upřímně řečeno, ne vždy vím, proč tomu tak je. Ale když se mě někdo zeptá na můj názor tak říkám: v teplé vodě a silném slunci jsou trumfem červené barvy. Tmavé a modré barvy jsou nejlepší v chladných vodách. V kalných vodách jsou zase naopak nejúčinnější barevné tóny mědi. Při vysokém tlaku rybářů se nám osvědčil náš „Fin Concept“ tedy imitace ploutví na těle woblera. Konkrétně naše barvy 056 a 099. Jakmile je nástraha v akci, červené pruhy vytvoří iluzi pohybu ploutví.

Hannu: I ta nejkrásnější barva je však k ničemu pokud wobler nemá tu správnou akci. Základní vodítko je pro studenou vodu - pomalé kroky, a pro teplou vodu více akce. Nils Master se pokusil Invinciblu dát tu nejpřirozenější akci. Ve srovnání s ostatními woblery tato nástraha pracuje poměrně tiše. To je přesně to co chceme a výsledky hovoří samy za sebe. Samozřejmě víme, že existují woblery s divokou kolébavou akcí, které občas přelstí štiku. Většina predátorů však upřednostňuje co nejpřirozenější nástrahy. A proto máme dlouhodobé stabilní výsledky na všech vodách. To je i důvodem proč jsme tak často kopírováni. Naštěstí to není tak jednoduché, protože záleží na správném poměru těla, hmotnosti a délky nástrahy. 

Kalevi: v neposlední řadě je důležité nástrahu dostat do správné hloubky. Je to logické, musíte lovit ryby tam, kde jsou. Štika si vybírá místa podle ročního období. Proto nabízíme hladinové, mělce potápivé a hlubokopotápivé verze woblerů. Specialisté na štiky doporučují vézt nástrahy spíše u hladiny než příliš hluboko. Štika napadá svou kořist ve většině případů ze dna a pouze zřídka věnuje pozornost woblerům v hlubokých tůních.

Váš program se skládá z 10 modelů nástrah. Který je podle Vás nejúspěšnější?

Hannu: Těžko říci, snažíme se nabízet ta nejlepší možná řešení pro různé cílové ryby. Wobler Nils Master Invincible je jistě bestsellerem pro rybáře lovící hlavně štiky. Tito specialisté mění jeho velikosti v průběhu ročních období. Na jaře loví spíše s malými velikostmi do 12cm. Během letních měsíců je používán 15cm. Na podzim a v zimě jsou to pak 20 a 25cm modely. Všímáme si tohoto aspektu i dle statistik prodeje. V letních měsících je velmi populární Haka Deep Diving na okouny a candáty. Chytat tyto ryby v zimě v hlubokých tůních lze samozřejmě i pomocí jiných technik, např. jigováním. Třpytky Lotto Spinner jsou velice oblíbené nejen u okounů, ale i u mořských ryb. Jejich prodeje se samozřejmě rovněž mění v průběhu sezóny.

Podle jakých kritérií jste sestavili svůj výrobní program?

Kalevi: Zájemcům o přívlač se snažíme nabídnout komplexní program, vysoce kvalitní a chytatelné nástrahy jsou standardem. Na některé jiné nástrahy dokáží rybáři ulovit sotva jeden druh. Na naše nástrahy je možné lovit pstruhy, okouny, štiky, candáty, ale zároveň i velké mořské ryby. Nejčastějšími úlovky bývají na moři Tarpon a Barramundi. Naše woblery mají v ose nepřetržitý drát a s kvalitními VMC trojháčky tak mohou vydržet obrovskou sílu všech těchto bojovníků. Zpětná vazba od koncových spotřebitelů a také od profesionálních expertů nám pomáhá v neustálém dalším vývoji. 

Jaké největší ryby byly chyceny Vašimi nástrahami?  

Hannu: Občas se samozřejmě objeví nějaká skvělá zpráva. Pro nás jsou však důležité nejen rekordy ale i jejich kontinuita. Jinými slovy: jak pravidelně se chytají na naše nástrahy výjimečné ryby. Např. Finský rybářský časopis se zabýval otázkou jestli je wobler Nils Master Invincible nejlepší na světě? V několikastránkovém článku poté následoval podrobný výpis ze kterého vyplývá, že každoročně jsou ve Finsku chyceny na model Invincible rekordní štiky. Na to jsme samozřejmě velmi hrdí, ale abych odpověděl na otázku přesvědčivě uvedu některá čísla: Nejtěžší hlášený losos chycen jednou z našich nástrah vážil 29kg. 10.10.1998 byla ve Finsku chycena na Invincible gigantická štika o hmotnosti 18,8kg. Dostáváme informace, že mnoho obrovských candátů a okounů je každoročně chyceno na naše woblery. Nejtěžší Nilský okoun vážil 42kg. Na 6kg šňůru stále drží světový rekord největší Barramundi. Ryba vážila 27.1kg a byla chycena na wobler Invincible 15cm v barvě 070. Invinciblem jsou rovněž velmi často přechytračení velcí tarponi a kanici. 

V Německu je štika velmi populární. Jak by měla nástraha přelstít štiku?

Kalevi: Tohoto tématu jsme se dotkli již dříve. Kritéria pro   dobrou nástrahu jsou stejná jako pro štičí nástrahu. Je to docela jednoduché, štiky mají rády reálné ryby, ne nástrahy. Proto by se měla nástraha v rámci své akce podobat co nejvíce svému přírodnímu vzoru. Podle mých zkušeností reagují velké štiky na co nejpřirozenější pohyb nástrahy. Důležitý je široký výběr nástrah, aby mohl rybář reagovat na různé situace. Barva, velikost, hloubka potápění jsou velice důležité faktory. Štíhlý zaoblený tvar nemůžete házet moc daleko, ale u štiky je vysoko v kurzu. Kromě toho by měla nástraha citlivě reagovat na to co chce rybář. Chce-li rybář nástrahu prezentovat pomalu, měla by pracovat již při nepatrném potažení vlasce. Stejně tak musí nástraha rychle reagovat při prudkém škubnutí prutem, nebo při zvýšeném počtu otáček navijáku. Musí si zachovat svoji akci a být směrově stabilní.  

Měli by nástrahy, které mají nalákat velké ryby odlišné vlastnosti, než ty co mají chytat malé?  

Kalevi: Nástrahu, která by měla lovit velké ryby, musíme vybírat podle svých znalostí a zkušeností. To platí pro malé ryby i pro kapitální. Jako rybář musím vědět, jaké přirozené nástrahy jsou pro dravce právě atraktivní. V případě přítomnosti mnoha mladých rybiček, se většina dravců specializuje na tuto snadnou kořist. Dravci jsou snadno nasyceni, a proto stačí během letních měsíců předkládat menší nástrahy. V zimě je pak situace opačná, malých rybiček je nedostatek. Dravci pak napadají kořist, která je pro ně energeticky výhodná. Z tohoto důvodu jsou účinné velké nástrahy. Obecně lze tedy samozřejmě říci, že velké nástrahy jsou pro velké ryby a malé pro malé. Stane se však, že i na 25cm woblera zaútočí štičí mládě. Přesto jsme pomocí určitého logického uvažování schopni vybrat nástrahu, která bude účinná jak pro malé, tak i velké ryby. 

Hannu: musíme také vzít v úvahu, že kapitální ryby už mají s rybáři nějaké zkušenosti. Jsou mnohem více podezíravé. Kdo je zaměřen na velké ryby, tak by měl používat nástrahy, které nejsou příliš okoukané. Mnoho rybářů se vyhýbá nástrahám, které jsou 20 až 25cm dlouhé. Tyto jsou však jasnou výhodou pro specialisty na kapitální ryby. Také experimenty s různými barvami se ukázali jako velice účinné. Je dobré občas zkusit barvy, které jsou odlišné od klasického dekoru třeba Fire Tiger nebo Okouna. Pro kapitální ryby jsou například excelentní hnědé barvy. 

Jaký je Váš názor na lov ryb s umělými nástrahami? 

Kalevi: Je zde mnoho odlišných aspektů. Velmi důležitým bodem je flexibilita. Se širokým výběrem nástrah budete připraveni na každou vodu, a budete moci být úspěšní za jakékoliv situace. Je to určitá výzva, která je závislá jenom na Vás. Důležité je jak předkládáte nástrahy, a je samozřejmě uspokojivé, když se podaří přesvědčit dravce, aby zaútočil na Vaši nástrahu. Každé kousnutí dodává sebedůvěru, že jste vybrali tu správnou nástrahu, a že byla správně prezentována. Stejně tak je ale důležité se vyrovnat s neúspěchem. Pokud dělám něco špatně, musím si brzy uvědomit co a snažit se to napravit. To je kontinuální proces učení. Korunovací všeho je útok dravce, kousnutí a napětí, které je cítit už od první vteřiny vláčení. Toto je čistý adrenalin.  

Jak hodnotíte budoucnost rybaření s umělými nástrahami, a jak se vyvíjí?  

Hannu: rybaření s umělými nástrahami je samozřejmě stále více populárnější. Za prvé, vznikají změny v zákonech, které regulují použití rybích nástrah všeobecně.    A za druhé, stále více se rozšiřují řady umělých nástrah, které rybářům přinášejí nové příležitosti. Woblery, jerky, třpytky a velké množství jejich modifikací. Každý rybář si může vybrat své. Renomované firmy vyvíjejí stále dokonalejší nástrahy. Perfektní v tom smyslu, že se stále více svým vzhledem a chováním podobají přírodní kořisti. Kalevi: a tady se právě to zrno odděluje od plev. Zkušení rybáři ví, že nestačí nástrahy jen slepě kopírovat. Musíte pochopit fyzikální vlastnosti nástrah. Trvat na jejich kvalitě. Věřit skutečným vývojářům, ocenit jejich práci a nechat je rozvíjet jejich produkty. Jedině tak budou mít umělé nástrahy budoucnost…

 

Vláčecí nástrahy české firmy Vláčej.cz

VLACEJ.CZ je firma zabývající se výrobou a prodejem rybářských doplňků, se specializací na nástrahy pro přívlač. Veškeré nástrahy jsou navržené a vyrobené v České republice.

 

 

Gumové vláčecí nástrahy dánské firmy Westin

Příběh Westin,

první vláčecí nástraha Westin byla vyrobena Ingvarem Westinem, zkušeným kutilem, který chtěl vyrobit hračku pro své malé děti. Z kousku dřeva vyřezal rybku, která se ve vodě vrtěla a poskakovala jako skutečná. Protože vypadala jako přerostlá štičí návnada, nazval ji “Jätte” – švédsky “obří”. Psal se rok 1952, zrodil se Westin Jätte a tím i nový způsob rybářského hnutí.

I když se původně jednalo jen o hračku, Ingvar Westin byl poháněn vášní a dokonalostí a nástrahu neustále vylepšoval. Netrvalo dlouho a i ostatní rybáři si všimli charakteristického vzhledu a pohybu Jätte. Místní specialisté na lov štik porovnávali výbornou vyváženost a kolébavou akci nástrahy Jätte s nástrahami tehdejší doby a byly překvapeni, jak je mimořádně přitažlivá pro velké štiky. Dětská hračka tak našla své uplatnění mezi dospělými.

Netrvalo dlouho a rybáři v okolí Ingvarova domova v Skutskäru blízko Gävle požadavali, aby vyrobil více a více těchto úžasných nástrah v různých barevných provedeních. Chytali na ně v místních jezerech, řekách i brakických vodách v Baltském moři. Ve vodách s hojným výskytem velkých štik, ve kterých mohli zkoušet spousty vzorků nové nástrahy. Velmi brzy měl tak Ingvar naplněné kapacity výrobní linky.

V době kolem roku 1977, kdy byla v souostroví Norrtälje chycena štika přesahující 20kg, se stala nástraha Jätte široko daleko nejznámější nástrahou na velké dravce.

Od té doby Westin Jätte přelstil spoustu velkých rafinovaných starých štik ve Švédsku. Co započalo jako pouhá hračka pro děti v roce 1952, se později stalo známou renomovanou značkou pro vybavení v rybářském průmyslu.

Dnes nabízí firma Westin širokou škálu vláčecích nástrah, prutů a dalšího rybářského vybavení. Všeho samozřejmě navrženého a vyráběného se stejnou vášní, jako byl vyroben Ingvarův první wobler.